top of page

Teppeki adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 9C olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için Teppeki’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 9C harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

İlacın uygulamaya hazırlanması: Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak  içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.

- İlaçlamalar sabah çiğ kalktıktan sonra ve günün serin  saatlerinde yapılmalıdır.

-Zararlıya temasını sağlayabilmek için yaprakların alt yüzeyleri de dahil olmak üzere ilacın iyi bir kaplama yapacak şekilde püskürtülmesi şarttır. Parazitoit ve predatörler gözlenerek, ilaçlamalara karar vermeden önce faydalıların etkinliği dikkate alınmalıdır.
 

Domates, biber, hıyar, kornişon ve kabakta Yaprakbiti: 20-40 adet yaprakta lupla yapılan sayımlar sonucunda bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10-20 adet ise mücadeleye başlamak gerekir.
 

Şeftali yaprakbiti: Ağaçlarda çiçek tomurcuklarının belirmesinden sonra  yapılan kontrollerde 50 ağaçta 7 sürgünde bulaşıklık saptanırsa ilaçlama yapılır.
 

Turunçgil: Mart ve nisan aylarında en az 15 sürgün/ağaç bulaşıklığı saptandığında ilaçlama önerilir. Fidanlarda sürekli sürgün bulunduğundan, zararlı popülasyonu artış gösterdiğinde ilaçlama yapılmalıdır.
 

Pamukta Yaprakbiti: Fide döneminde seyreltmeden sonra %50 bulaşık fide, taraklanma döneminde ise 1 yaprakta ortalama 25 yaprakbiti saptandığında ilaçlamalara başlanması önerilir.
 

Pamukta Yaprak pireleri: Yaprak başına ortalama 10 adet yaprak piresi saptandığında ilaçlama yapılmalıdır.

bottom of page