top of page

SP: (Suda çözünen toz )

Mospilan 20 SP adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 4A olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için Mospilan 20 SP’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 4A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

İlaç sistemik etkilidir. İlaçlamadan kısa bir sure sonra bitki bünyesine geçer ve etkisini 14 ila 21 gün korur.

KALİBRASYONU: İlaçlamaya başlamadan once, kullanma aletinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Önce bir depo su püskürtülerek ne kadar alanın ilaçlandığı bulunmalı, sonra bu alana tekabül eden doz ile ilaçlı su hazırlanmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Alkali özelliktekiler hariç, diğer insektisit, fungisit ve yaprak gübreleriyle karıştırarak uygulanabilir.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KULLANMA ŞEKLİ: İlaçlama sabah çiğ kalktıktan sonra ve akşam serinliğinde yapılmalıdır. İlaçlamadan 6 saat sonra yağmur yağarsa ilaçlama tekrarlanır. Aynı yetiştirme periyodunda ikiden fazla uygulama yapmayınız.

Kirazda siyah yaprakbiti: Mart- ekim aylarında yapılan sürgün kontrollerinde en az 7 sürgün/ağaç siyah yaprakbiti ile bulaşıksa ilaçlama yapılmalıdır.

Şeftalide Şeftali yaprakbiti: Çiçek tomurcukları belirmeye başladığında yapılan sürgün kontrollerinde en az 7 sürgün/50 ağaç şeftali yaprakbiti ile bulaşıksa ilaçlama yapılmalıdır.

bottom of page